15.2 C
London
Čtvrtek, 29 května, 2025

Počet zabitých a perzekvovaných novinářů ve válečných zónách roste

- Advertisement -spot_imgspot_img
- Advertisement -spot_imgspot_img

Varují před tím mezinárodní organizace. Od října 2023 byl rok 2024 pro novináře jedním z nejsmrtelnějších, zejména v oblastech válečných konfliktů jako Pásmo Gazy, Ukrajina, Sýrie, Libanon či Afghánistán. Podle údajů mezinárodních organizací, včetně UNESCO, Výboru na ochranu novinářů (CPJ) a Reportérů bez hranic (RSF), čelí novináři nebývalým rizikům, včetně zabití, věznění a perzekuce. Tyto organizace pravidelně monitorují situaci a upozorňují na alarmující statistiky.

Podle turecké tiskové agentury Anadolu bylo od 7. října 2023 v Pásmu Gazy zabito 222 novinářů, což z této oblasti činí jednu z nejvražednějších pro žurnalisty. UNESCO ve své zprávě z roku 2019 uvedlo, že v arabských zemích, včetně Gazy, Sýrie a Jemenu, zemřelo 30 % všech zabitých novinářů, a zdůrazňuje, že 90 % pachatelů těchto zločinů zůstává nepotrestáno. CPJ potvrzuje, že od října 2023 bylo v Gaze, na Západním břehu Jordánu, v Izraeli a Libanonu zabito nejméně 146 novinářů, přičemž skutečný počet může být vyšší kvůli nepotvrzeným případům. RSF v roce 2023 obvinili obě strany konfliktu v Gaze z válečných zločinů, při nichž zahynulo nejméně 34 novinářů, včetně cíleného útoku na skupinu označenou jako „PRESS“ v Libanonu.

CPJ a RSF volají po lepší ochraně novinářů a důsledném vyšetřování zločinů. V Gaze navíc izraelské úřady omezují přístup zahraničním novinářům, což zvyšuje závislost na místních reportérech, kteří čelí extrémnímu nebezpečí. Situace v těchto oblastech zůstává kritická. Mezinárodní organizace vyzývají k okamžitým opatřením na ochranu novinářů a zajištění svobody tisku, která je v konfliktních zónách klíčová pro odhalování pravdy.

Zdroje: UNESCO, Výbor na ochranu novinářů (CPJ), Reportéři bez hranic (RSF), Anadolu Agency

zlatikomunisti.cz

- Advertisement -spot_imgspot_img
Latest news
- Advertisement -spot_img
Related news
- Advertisement -spot_img