Dne 2.5. 2025 v 11 hodin se v Malé pevnosti Terezín uskutečnil pietní akt k připomenutí si poslední popravy dne 2. května 1945, kdy bylo popraveno 51 mladých mužů a žen, většina z nich příslušníků odbojové organizace Předvoj. Akce se zúčastnil a měl projev třetí prezident České republiky Miloš Zeman.
Pietní akci pořádal Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) za podpory Krajského výboru KSČM Ústeckého kraje, Československého svazu protifašistických bojovníků (ČSSPB), Vojenského sdružení rehabilitovaných AČR a nadačního fondu Euro – Solidarita BOHEMIA. Kulturní program – hymnu České republiky a poslední píseň Karla Hašlera Plují mraky do daleka, napsanou v Mauthausenu, přednesla operní pěvkyně Michaela Katráková
Zúčastnili se a měli projevy: předseda SPD Tomio Okamura, předseda PRO Jiří Rajchl, Poslanci PČR: Jiří Kobza, Jaroslav Foldyna a Zdeněk Kettner. Za KSČM: 1. místopředseda Petr Šimůnek, místopředseda Milan Krajča, Vladimír Chaloupka, předseda Ústřední rozhodčí komise KSČM, Jaroslav Komínek, zastupitel Koalice STAČILO! v Ústeckém kraji. Za stranu Trikolora: místopředseda Josef Sláma. Za ÚV ČSBS: předs. Jaroslav Vodička, 1. místopředseda Matěj Drbohlav, místopředseda Emil Kulfánek a rodák z terezínského ghetta Vilém Janouch. Účastni byli rovněž: tajemník města Terezín, zástupci organizací ČSBS, KČP, Evangelické církve bratrské a další organizace a osobnosti.
Info:
Předvoj byla velká protifašistická odbojová organizace, zvláště mládeže, převážně komunisticky orientované, která působila v letech 1943–1945 a která se v období Protektorátu Böhmen und Mähren scházela v Evangelickém sboru v Praze na Smíchově.
Současně s policejní věznicí, která sídlila v Malé Pevnosti Terezín, německými nacisty bylo organizováno velké židovské ghetto, které bylo mezičlánkem pro zasílání k Židů k likvidaci v koncentračních táborech.
Branami Malé pevnosti prošlo na 32 000 vězňů. Popravy, hlad, nelidské zacházení a epidemie skvrnitého tyfu na konci války připravily o život více než 2 600 z nich přímo v Malé pevnosti, dalších téměř 5 500 zahynulo po deportaci do jiných věznic, káznic a koncentračních táborů. V listopadu 1941 vzniklo v samotném městě Terezín ghetto – sběrný a průchozí tábor pro Židy, kteří sem byli deportováni z tehdejšího protektorátu a později i z dalších zemí ovládaných nacisty. V rámci tzv. konečného řešení židovské otázky bylo do něj postupně deportováno na 140 000 Židů. Více než 87 000 z nich odtud postupně odjelo transporty do míst vyhlazování a jen méně než 3 800 se dožilo osvobození. Hromadně ale umírali i ti vězni, kteří zůstávali v Terezíně – hlad, epidemie nakažlivých nemocí a teror věznitelů si vyžádaly desetitisíce životů. V samotném závěru války dorazilo do Terezína transporty z koncentračních táborů vyklízených před postupující frontou ještě dalších 15 500 židovských i nežidovských vězňů. Spolu s obětmi z jejich řad činil počet obětí, které v letech 1941 – 1945 zahynuly na území terezínského ghetta, téměř 35 000.
Ioannis Sideropulos/ČSBS