14.3 C
London
Sobota, 24 května, 2025

V Rusku představili film o maršálu I. S. Koněvovi a diskutovali o problému přepisování historie

- Advertisement -spot_imgspot_img
- Advertisement -spot_imgspot_img

TVER – V předvečer 80. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce byl v ruském městě Tver představen dokumentární film „Příběh jednoho superhrdiny: Ivan Koněv“. Film vznikl za odborné podpory Národního centra historické paměti při prezidentu Ruské federace. Autory filmu je tým Autonomní neziskové organizace Centrum mediální strategie. Projekt vypráví o maršálu I. Koněvovi – dvojnásobném Hrdinovi Sovětského svazu, který sehrál významnou roli při osvobozování Evropy od fašismu v roce 1945. Prezentace se zúčastnili studenti, žáci, tvůrci filmu a zástupci ruské a evropské veřejnosti.

Prezentovaný film je určen především mládežnickému publiku. Podle tvůrců bylo hlavním úkolem filmu zaujmout mladé muže a ženy, kteří dnes „vstřebávají tuny informací“ a zvykají si na vyprávění, která nejsou vždy věcná. „Superhrdinský“ formát nebyl zvolen náhodou – je bližší vnímání digitální generace.

Pomocí komiksové estetiky, neuronových sítí a odlehčeného jazyka se autoři snažili ukázat hrdinu jako člověka, ne jen jako postavu na historické tabuli.
Film zahrnuje osvobození Polska, České republiky a Německa. Jeho část je věnována problematice zkreslování dějin druhé světové války v Evropě, postoji v České republice k osobnosti Koněva a pamětním symbolům Rudé armády, která osvobodila evropské země od nacismu.

Jeden z odborníků na film, publicista a vědec z oblasti historie z České republiky Dr. Josef Skála, přednesl účastníkům prezentace videopřání. Poděkoval organizátorům prezentace a tvůrcům filmu a zdůraznil, že Koněv je rekordmanem mezi všemi veliteli druhé světové války, neboť pouze on velel sovětským vojskům, která osvobodila Osvětim, porazila nacisty v Berlíně a v květnu 1945 osvobodila Prahu a další části České republiky.

Dr. Josef Skála také připomněl, že „Koněvův pomník v centru Prahy byl nedávno na vrcholu protiruské psychózy odstraněn“. „Navzdory rozhodnutí většiny účastníků veřejného referenda následovalo přejmenování ulic pojmenovaných po I. S. Koněvovi v centru Prahy. Jen lidé, kteří nemají ani čest, ani svědomí, jsou schopni odstraňovat pomníky hrdinů!“. – Skálova výzva zní: „Vyzýváme vás, abyste se zúčastnili jednání s prezidentem republiky.

Uvedení filmu se stalo příležitostí k diskusi o širším problému – komu dnes patří historická pravda a jak ji chránit. Diskuse po promítání se zúčastnili odborníci z různých zemí, včetně České republiky a Srbska.

Marko Kojić, student ze Srbska, uvedl, že dnes je přímo cítit vliv Evropské unie na interpretaci událostí druhé světové války: „V zemích východní Evropy dochází k destrukci kulturních vazeb, ke kapitulaci před novým systémem hodnot… Mladí lidé se neučí vzpomínat, ale konzumovat“. M. Kojič také poznamenal, že v jeho vlasti je Sovětský svaz vnímán jako země osvoboditelka a vojáci Rudé armády jako ti, kteří zachránili Jugoslávii a dá se říci i celou Evropu.

Český novinář Roman Blaško poděkoval tvůrcům filmu a upozornil na důležitost tématu hrdinství Rudé armády, která osvobodila české hlavní město. „V bojích o Prahu vydal Ivan Koněv rozkaz neničit historické budovy, což úkol značně ztížilo.

Za to vyjadřuji vděčnost jak Rudé armádě, tak spojencům – všem, kteří se podíleli na osvobození Československa, při němž padlo 144 000 vojáků. Za politiku EU se stydím, jsem si jist, že většina lidí má jiný názor a nechce revidovat historii. Je mi líto naší vlády, doufejme, že se situace změní. Nikdy se nevzdáme fašismu a nikdy se nevzdáme svých zásad,“ řekl Roman Blaško.

(za)

- Advertisement -spot_imgspot_img
Latest news
- Advertisement -spot_img
Related news
- Advertisement -spot_img